Hevosia ja Hamstereita

hesyHesy eli Helsingin eläinsuojeluyhdistys täyttää komeat 140 vuotta. Paljon Onnea!
Juhlavuoden kunniaksi Virka-galleriassa on 5.–30. marraskuuta 2014 esillä näyttely: Hevosista hamstereihin – Eläinsuojelua ennen ja nyt.

On varmasti ollut komeaa katseltavaa, kun 25.11.1874 pidetyssä ensimmäisessä kokouksessa kenraalimajuri Georg von Alftan ja professori Zacharias Topelius juhlallisesti allekirjoittivat yhdistyksen perustamiskirjan. Sen jälkeen mukaan liittyi lähes sata jäsentä, joista valtaosa oli aikansa merkkimiehiä. Alusta asti on ollut kunnia kuulua Hesyyn.

HESY 2010

Hesyn arvokkaaseen työhön voi osallistua vapaaehtoistoiminnan kautta tai vaikka lahjoittamalla tarpeetonta tavaraa yhdistyksen kirpputorille. Nyt kun nääntyneitä työhevosia ei juurikaan enää jouduta pelastelemaan Helsingin kaduilta, yhdistys voi keskittää voimia tiedotukseen ja löytöeläimistä huolehtimiseen. Kannatetaan!

Virka-gallerian näyttelytila Kulma: Pohjoisesplanadi 11–13, Helsinki.
Avoinna ma-pe 9–19, la-su 10–16, vapaa pääsy.

yläkuva: Hesy/Museovirasto, alakuva Hesy/Sarri Kukkonen

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s